Svět vesmíru

Zajímavosti

Čína

Čína vyslala satelit

Po vyslání člověka do vesmíru Čína nezahálí a nevychutnává si místečko na výsluní slávy, místo toho stále pokračuje ve svém vesmírném programu a to přímo ďábelským tempem. Dne 3. listopadu tohoto roku (myšleno 2003) byla vypuštěna na orbitální dráhu Země experimentální mapovací a výzkumná sonda FSW-18. Návratná sonda se bude pohybovat na orbitě planety 18 dnů a potom se její část vrátí na zemský povrch. Sonda byla do vesmíru vynesena měsíc po startu prvního čínského člověka a opět startovala ze stejného kosmodromu Jiuquanu v 15:20. Oficiální mluvčí prohlásil, že družice byla vynesena pomocí nosné rakety dlouhého doletu CZ-2D. Podle mluvčího se start povedl na výbornou a družice funguje podle plánu.

 

 

Mise družice je podle mluvčí zaměřena na získávání zpráv, které by později měly být využity k podpoře národního vědecko-technického a hospodářsky-sociálního vývoje. Technický pokrok v její konstrukci oproti předchůdkyním je samozřejmostí.

Nosná raketa CZ-2D byla vyvinuta Šanghajskou akademií a Čínskou společností pro vesmírné vědy a technologie. První start byl uskutečněn již roku 1970, jednalo se již o 73 start této rakety a o 31 úspěšný start za sebou od října 1996.

Po vypuštění Yanga Liweie dostala Čína hlad po vesmíru. Další družice byla vyslána hnedka 21. října ve spolupráci s Brazílií. Čínská vláda prohlásila, že během pěti let začne s průzkumem našeho souputníka Měsíce. Po úspěšném návratu Liweie se tak v čínských vládních kruzích zvýšila důvěra ve vesmírný program.

Vesmírní experti se nechali slyšet, že takovýto počet startů v takto krátkém čase je neslýchaný s ohledem na dějiny této země. Zajisté to oznamuje pokrok v této komunistické zemi. Můžeme se jen domnívat, kam až čínský vesmírný program míří a kdy se mu tam podaří dostat (více naleznete Čína směřuje na Měsíc.)

Žádné komentáře