Svět vesmíru

Zajímavosti

 

Smart-1 letí k Měsíci

Sonda Smart-1 má na svém kontě již 50 oběhů kolem Země i přes to, že to je sonda, která není určena pro průzkum Země (kterak by se mohlo zdát), ale pro průzkum našeho věrného souputníka - Měsiíc. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že se jedná o nejpomalejší sondu, která zatím letěla k Měsíci.

 

Vše však probíhá podle plánu. Sonda se tak velice pozvolna vymaňuje z gravitačních pařátů naší matičky Země a začíná se přibližovat svému cíli, tedy Měsíci. Autoři sondy se při cestě k Měsíci spoléhají na dosud poměrně nový iontový motor, který není (zatím) příliš typickým druhem motorů při vesmírném cestování. Cesta sondy ale započala tak, že byla na orbitu Země vynesena tradičními (chemickými) motory a iontový motor je používán jen k cestě na Měsíc, která s iontovým motorem bude trvat ještě 16 měsíců a tak vzdálenost Země-Měsíc bude překonávat přímo želvím tempem.

 

 

Zdá se Vám čtenáři tempo sondy pomalé a frustrující? Pak si představte, že máte stejné pocity jako samotní konstruktéři a vědci. Samotný ředitel projektu Smart-1 Gussepe Racca minulý týden pro stránky www.space.com odpověděl na otázku, jaké to je čekat tak dlouho na vědecká data, takto : „Ano je to velmi frustrující. A vlastně již teď přemýšlíme, zda-li naším cílem bude pouze Měsíci.“

Mise Smart-1 má tedy vlastně dva úkoly. První začne v okamžiku, kdy sonda dosáhne oběžné dráhy Měsíce, v tomto okamžiku započne samotné sondování a průzkum našeho souputníka. Druhý úkol již započal. Je jím totiž testování iontového motoru pro případnou, budoucí cestu k nejbližší planetě Slunce a to k Merkuru. Sám Racca řekl, že Vás to možná překvapí, ale cesta k Merkuru s poměrně novým iontovým motorem je mnohem kratší než cesta se současnými konvenčními motory.

Kterak iontový motor funguje?

Iontové motory využívají elektrickou energii, která je vytvářena slunečními bateriemi , jež se nabíjejí proudem xenonu (jedná se o plyn). Tryska tlačí nabitou částečku, nazývanou iont, z motoru ven, a to dává plavidlu slabou (ale nepřetržitou) hnací sílu. Slabá hnací síla je sice nevýhodou na lety na krátkou vzdálenost, ale při letech do větších dálav kosmu je plně vyvážena tím, že se jedná o „nepřetržitou“ hnací sílu, která má mnohem menší nároky na objem uskladněného paliva než konvenční motory. Jako první vyzkoušela iontový motor NASA na své meziplanetární sondě Deep Space 1 (, která mimochodem vyhotovila nejlepší snímky komet za rok 2001.) Vyslání sondy do vesmíru je sice stále pomocí konvenčního motoru, ale ve volném prostoru je konvenční motor nahrazen úspornějším iontovým motorem, který začne vydávat slabý ale stálý tah. Rychlost na počátku letu není nijak závratná, ale čím déle motor funguje, tím větší je rychlost sondy. Před vyčerpáním paliva má tak sonda rychlost více než slušnou. Nevýhodou cesty sondy Smart-1 je tedy to, že je Měsíc příliš blízko, než aby se mohly plně ocenit výhody iontového pohonu, vysvětlil Racca

 

 

Navigační problém

Sonda Smart-1 byla vypuštěna 27. záři tohoto roku. Sondování automatizovaným Star-trackerem. který udržuje kurz ve správných mezích, ale v několik případech selhalo. Jak sdělila evropská agentura ESA, závada souvisí s radiačními pásy, které obklopují Zemi. „Jsme si ovšem jistí, že všechny problémy Star-trackerů můžeme vyřešit změnou parametrů v softwaru.“ ozvalo se z již zmíněné agentury.

Tak jako tak, ředitel projektu Racca neočekává, že strasti Star-trackeru by měli ovlivnit vědeckou část mise. Většina problémů je totiž spojena s blízkostí Země a již zmíněných radiačních pásů. Ty se však okolo Měsíce nevyskytují, takže v okamžiku kdy dosáhne sonda Měsíce, Star-tracker naši misi neovlivní.

 

 

Volný let

Sonda Smart-1 dosáhne své maximální rychlosti na první orbitě, tedy 10 hodin po startu, kdy sonda letí rychlostí přibližně 10 km/s. Nyní její rychlost kolísá a to od 1,7 až po 8,9 km/s v přímé závislosti na její poloze vůči planetě. Jako u každého objektu, který obíhá okolo nějakého těžiště po eliptické dráze platí, že rychlost tělesa je největší, když je těleso nejblíže těžišti a pomalejší, když je od něho nejdále (je na takzvaném vrcholu elipsy).

Sonda se bude točit po této elipse až do okamžiku, kdy dosáhne libračních bodů, v tom okamžiku se plně zapojí iontové motory. Plavidlu, které dosáhne libračních bodů, potom stačí jen malý impuls a je volné pro jakoukoliv cestu vesmírem. Samotné orbitální dráhy Měsíce dosáhne sonda Smart-1 v březnu 2005, po té začne hledat vodítka, která by nám měla přiblížit vznik Měsíce a pokusit se objevit místa, kde se na jeho povrchu skrývá cenná tekutina a to voda.

Čína vyslala satelit

Po vyslání člověka do vesmíru Čína nezahálí a nevychutnává si místečko na výsluní slávy, místo toho stále pokračuje ve svém vesmírném programu a to přímo ďábelským tempem. Dne 3. listopadu tohoto roku (myšleno 2003) byla vypuštěna na orbitální dráhu Země experimentální mapovací a výzkumná sonda FSW-18. Návratná sonda se bude pohybovat na orbitě planety 18 dnů a potom se její část vrátí na zemský povrch. Sonda byla do vesmíru vynesena měsíc po startu prvního čínského člověka a opět startovala ze stejného kosmodromu Jiuquanu v 15:20. Oficiální mluvčí prohlásil, že družice byla vynesena pomocí nosné rakety dlouhého doletu CZ-2D. Podle mluvčího se start povedl na výbornou a družice funguje podle plánu.

 

 

Mise družice je podle mluvčí zaměřena na získávání zpráv, které by později měly být využity k podpoře národního vědecko-technického a hospodářsky-sociálního vývoje. Technický pokrok v její konstrukci oproti předchůdkyním je samozřejmostí.

Nosná raketa CZ-2D byla vyvinuta Šanghajskou akademií a Čínskou společností pro vesmírné vědy a technologie. První start byl uskutečněn již roku 1970, jednalo se již o 73 start této rakety a o 31 úspěšný start za sebou od října 1996.

Po vypuštění Yanga Liweie dostala Čína hlad po vesmíru. Další družice byla vyslána hnedka 21. října ve spolupráci s Brazílií. Čínská vláda prohlásila, že během pěti let začne s průzkumem našeho souputníka Měsíce. Po úspěšném návratu Liweie se tak v čínských vládních kruzích zvýšila důvěra ve vesmírný program.

Vesmírní experti se nechali slyšet, že takovýto počet startů v takto krátkém čase je neslýchaný s ohledem na dějiny této země. Zajisté to oznamuje pokrok v této komunistické zemi. Můžeme se jen domnívat, kam až čínský vesmírný program míří a kdy se mu tam podaří dostat (více naleznete Čína směřuje na Měsíc.)

Slavný Armstrongův výrok před odletem z Měsíce

Americký astronaut Neil Armstrong, který stanul jako první člověk na povrchu Měsíce, zde nepronesl jen svůj legendární výrok o "malém kroku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo", ale (pomineme-li běžnou komunikaci s jeho druhy a řídícím střediskem v texaském Houstonu) před tím, než se vrátil zpět do modulu Apolla 11, řekl záhadnou větu, o jejímž významu se přela celá generace jeho krajanů. Před opuštěním měsíčního povrchu se totiž zadíval na vzdálenou Zemi a z jeho úst zaznělo: "Hodně štěstí, pane Gorsky!" ("Good Luck, Mr. Gorsky!").

Mnoho lidí z agentury NASA se domnívalo, že větička byla adresována jakémusi ruskému kosmonautickému rivalovi, jenže po prozkoumání všech jmen v sovětském (i americkém) vesmírném programu bylo zjištěno, že žádný člověk jménem Gorsky se v nich nevyskytuje, ani nikdy nevyskytoval. Proto byla při nejrůznějších příležitostech po dlouhá léta Armstrongovi kladena otázka, co vlastně svým nevysvětleným a nevysvětlitelným pozdravem mínil. Armstrong se však namísto odpovědi vždy jen tajemně usmál. 5.června 1995 ve městě Tampa Bay na Floridě opět přednesl Armstrongovi tuto - tehdy již 26 let starou - otázku jakýsi reportér a astronaut konečně odpověděl. V té době již byl skutečný pan Gorsky po smrti a Armstrong mu již pravdou ublížit nemohl. Malý Neil si hrál kdysi jako kluk se svým kamarádem na dvoře jejich domku baseball. Jeho přítel tehdy odpálil míček a ten přistál na zahradě jejich sousedů, manželů Gorských, přímo pod okny jejich ložnice. Neil pro něj doběhl a když se pro míček skláněl, zaslechl paní Gorskou, která křičela na svého manžela: "Orální sex! Ty chceš orální sex?! To by musel chodit sousedovic kluk po Měsíci, abys dostal orální sex!"

Sluneční soustava má místo devíti jenom osm planet

Astronomové vyřadili Pluto ze seznamu planet ve sluneční soustavě. Její součástí je od nynějška místo devíti jenom osm planet. Pluto se nově řadí mezi takzvané trpasličí planety. V Kongresovém centru v Praze to dnes schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU). Planetami ve sluneční soustavě tedy zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
diskuse -  0 příspěvku

NASA přechází na metrickou soustavu i pro Měsíc

Až se astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jednou v budoucnu vrátí na Měsíc, průběh jejich mise bude měřen v kilometrech, nikoli v mílích. Kosmická agentura se totiž podle zprávy serveru Space.com rozhodla, že bude pro veškeré operace na měsíčním povrchu využívat metrickou soustavu.

Globální oteplení může mít ročně na svědomí smrt 40.000 Evropanů

Pokud bude pokračovat současné tempo spotřeby energie, průměrná teplota se ve světě zvýší do roku 2100 o pět stupňů Celsia. Jen v Evropě si přitom přírodní katastrofy, které způsobí globální oteplení, mohou kolem roku 2070 vyžádat až 40.000 mrtvých ročně. Vyplývá to z materiálu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Oteplení by mělo rovněž zvednout hladinu moří o jeden metr a státy v okolí Středozemního moře bude decimovat sucho

NASA přechází na metrickou soustavu i pro Měsíc

Až se astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jednou v budoucnu vrátí na Měsíc, průběh jejich mise bude měřen v kilometrech, nikoli v mílích. Kosmická agentura se totiž podle zprávy serveru Space.com rozhodla, že bude pro veškeré operace na měsíčním povrchu využívat metrickou soustavu.

Sondy NASA mohly na Marsu zničit život

Dvě sondy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které před 30 lety byly na Marsu, mohly na rudé planetě narazit na mikroby a nechtěně je zabít. K tomuto závěru na základě teoretických bádání dospěl profesor geologie Washingtonské státní univerzitě
Jak pravděpodobná je ET hypotéza? 

ET, čili mimozemská hypotéza o původu UFO je tou nejčastější a zřejmě také nejzatracovanější domněnkou o původu UFo

Na Marsu teče voda, zjistila NASA

Odborníci z NASA tvrdí, že na Marsu objevili tekoucí vodu. K závěru došli při analýze družicových snímků povrchu planety.

1  
2