Svět vesmíru

Prvmí člověk ve vesmíru

Jurij Alexejevič Gagarin
(9.3.1934 - 27.3.1968)

Jurij Alexejevič Gagarin, sovětský letec a kosmonaut, Hrdina sovětského svazu a první člověk, který uskutečnil let do vesmíru, přichází na svět 9. března roku 1934 v Klušinu v Smolenské oblasti v chudé rolnické rodině.

Gagarinovo dětství je dětstvím poznamenaným druhou světovou válkou, po jejím skončení pak odjíždí do Moskvy, kde se vyučí slévačem.

Střední vzdělání Gagarin získává v Saratově, kde na tamější průmyslové škole studuje slévačství. Zároveň J. A. Gagarin v Saratově od roku 1955 dochází do místního aeroklubu, ve stejném roce pak poprvé pilotuje letadlo - Jak-18.

Po absolvování závěrečných zkoušek v saratovském aeroklubu (podzim 1955) odchází Jurij Alexejevič Gagarin studovat orenburské letecké učiliště, které pak v roce 1956 opouští jako vojenský pilot.

Poté Gagarin slouží jako vojenský pilot (do roku 1958) v Archangelsku.

V roce 1959, poté, co je v Sovětském svazu po úspěších tamní kosmonautiky rozhodnuto, že bude do vesmíru vyslán člověk, se Jurij Alexejevič Gagarin přihlásí mezi uchazeče, z nichž bude vybrán první člověk, který uskuteční let do vesmíru - když pak projde náročnými prohlídkami a testy, odjíždí Gagarin společně s dalšími vybranými zájemci do Čkalovska, kde pak v březnu roku 1960 začíná jejich výcvik. Na podzim téhož roku je pak rozhodnuto, že do vesmíru poletí on.

Samotný let pak proběhne 12. dubna roku 1961 - kosmická loď Vostok s Gagarinem na palubě vzlétne v 7 hodin a 7 minut středoevropského času z kazachstánského kosmodromu Bajkonur, aby přistála po 108 minutách letu u Smelovky v Saratovské oblasti.

Gagarinův let do vesmíru sleduje s úžasem celý svět - hned po přistání se pak z prvního kosmonauta světa stává jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších osobností planety - jeho slávu využije i sovětská komunistická propaganda, Jurij Alexejevič Gagarin dostává čestný titul Hrdina sovětského svazu a v roce 1962 je pak zvolen poslancem Nejvyššího sovětu Sovětského svazu.

Po svém památném letu pak Jurij Alexejevič Gagarin studuje na moskevské Vojenské letecké akademii N. J. Žukovského (absolvuje ji v roce 1968), po studiích se pak věnuje přípravě kosmonautů - na další let do vesmíru se přitom chystá i on, má se účastnit letu kosmické lodi Sojuz 3.

Nicméně, tohoto letu se Gagarin již nezúčastní - při cvičném letu dvoumístného proudového letounu Mig-15UTI 27. března roku 1968 havaruje u vesnice Novoselo a umírá.

Pochován je Jurij Alexejevič Gagarin v Moskvě u kremelské zdi, jeho jméno nese jeden z kráterů na odvrácené straně Měsíce.